Roll Of Honour

Division 1 Singles

Season
Winner's Name
Team
Runner Up
Team
2017
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
John Abbott
Dubonnet Drifters
2016/17 Winter
Dominic Ryan
El Barco
Clay Westwood
Dubonnet Drifters
2016
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
Steve Laybourn
Dubonnet Drifters
2015/16 Winter
Dominic Ryan
El Barco
Mick Crew
Royal Oak Nomads
2015
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
John Abbott
Dubonnet Drifters
2014/15 Winter
Stuart Mortimer
Dubonnet Drifters
Sam Lepley
Mundon White Horse A
2014
Wayne Cooch
Royal Oak Nomads
Phil Cook
Borough Arms
2013/14 Winter
Dave Gwilliams
Dubonnet Drifters
James Wright
Queen Victoria
2013
Graham Bacon
Quivers
James Wright
Queen Victoria
2012/13 Winter
John Dudley
Maldon Town FC A
Terry Eden
Royal Oak Nomads
2012
Carl Jasper
Royal Oak Nomads
Steve Laybourn
Lamby's A
2011/12 Winter
Mick Cain
Ship & Anchor
Danny McIntyre
St Mary's
2011
Danny McIntyre
St Mary's
John Dudley
Riverside
2010/11 Winter
Danny McIntyre
St Mary's
Paul Surridge
Royal Oak Nomads
2010
Trevor Stacey
St Mary's
John Dudley
Madison Heights A
2009/10 Winter
Jed Clarke
Ship & Anchor A
Rob Turner
Ship & Anchor A
2009
John Dudley
Royal Oak
Rob Turner
Ship & Anchor A
2008/09 Winter
Mick Cain
Ship & Anchor A
Tony Gardiner
St Mary's
2008
Ricky Jauncey
Royal Oak
Carl Jasper
Royal Oak Nomads
2007/08 Winter
Mick Cain
Ship & Anchor
Graham Bacon
Rivers Club
2007
Miguel Ludgero
Ship & Anchor
James Wright
Queen Vic
2006/07 Winter
James Wright
Queen Vic
Tony Gardiner
St Mary's
2006
James Wright
Queen Vic
Miguel Ludgero
St Mary's
2005/06 Winter
Miguel Ludgeo
St Mary's
Mick Cain
Ship & Anchor

Division 2 Singles

Season
Winner's Name
Team
Runner Up
Team
2017
Paul Walker
Borough Arms
James Wright
Queen Victoria
2016/17
Mark 'Magic' Johnson
Royal Oak
Carl Kingsford
Mundon White Horse A
2016
Graham Bacon
Quivers
Dave Gwilliams
The Ship
2015/16 Winter
Paul Walker
Borough Arms
Craig Nice
Mundon Drifters
2015
Dave Parmenter
Heybridge Inn
Lee Howe
Cricketers
2014/15 Winter
Dai Berry
Maldon White Horse
Paul Asher
Kings Head
2014
Paul Lannen
Kings Head
Tony Blackburn
Kings Head
2013/14 Winter
Terry Pratt
Mundon Drifters
Sue Kent
The Norton
2013
Ryan Lepley
Mundon White Horse B
Dominic Ryan
Anchor Tiptree
2012/13 Winter
Sam Lepley
Mundon White Horse B
Paul Walker
Borough Arms
2012
Adam Mitchell
Lamby's B
Chris Daines
Royal Oak A
2011/12 Winter
Peter Foster
Queens Head B
Bobby Lee
Royal Oak B
2011
Steve Darkins
Maltsters B
Richard Karkocki
Mundon White Horse B
2010/11 Winter
Tony Blackburn
Queen Victoria B
Daniel Haylock
Royal Oak B
2010
John Robinson
Round Bush
Brian Mumford
Round Bush
2009/10 Winter
Graham Bacon
Rivers Club
Terry Pratt
LFC A
2009
Kevin Cummins
Ship & Anchor B
Paul Johnson
Rose & Crown
2008/09 Winter
Kevin Cummins
Ship & Anchor B
Roy Fisher
Ship & Anchor B

Division 3 Singles

Season
Winner's Name
Team
Runner Up
Team
2017
Mal Burnett
Maldon Golf Club
Jane Kyte-Hunt
Oakadians
2016/17 Winter
Danny Buckley
Kings Head Tollesbury
Kevin Sage
Hatfield Peverel VH
2016
Leon Griffiths
Maldon Golf Club
Tom May
Kings Head Tollesbury
2015/16 Winter
Mark Johnson
Royal Oak
Danny Buckley
Queens Head D'Arcy
2015
Dave Gwilliams
The Ship
Shane Verrall
The Ship
2014/15 Winter
Mark Johnson
Royal Oak
Danny Curtis
Cricketers
2014
Lee Stafford
The Ship
Glynn Patrick
Welcome Sailor
2013/14 Winter
Gary Young
Welcome Sailor
Paul Asher
Kings Head
2013
Les Perry
Heybridge Inn
Kevin Munson
Kings Head
2012/13 Winter
Darren Albarn
Anchor Tiptree
Michael Benton
Anchor Tiptree
2012
Paul Walker
Borough Arms
Guy Le Goupillot
Old Ship
2011/12 Winter
Paul Walker
Borough Arms
Garth Lamb
Old Ship
2011
Paul Walker
Borough Arms
Tom May
Queens Head B
2010/11 Winter
Derek Shakespeare
Queens Head B
Danny Buckley
Queens Head B
2010
Shane Everitt
Royal Oak
Ricky Jauncey
Royal Oak
2009/10 Winter
Carl Kingsford
White Horse A
Steve Turner
Borough Arms
2009
Sam Lepley
White Horse A
John Robinson
Round Bush

Division 1 Pairs

Season
Winner's Name
Team
Runner Up
Team
2017
John Abbott
Dubonnet Drifters
Kevin Munson
Station Arms
Steve Laybourn
Dubonnet Drifters
Paul Asher
Station Arms
2016/17 Winter
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
Roy Laybourn Snr
Dubonnet Drifters
Lee Howe
Dubonnet Drifters
Roy Laybourn Jnr
Dubonnet Drifters
2016
Steve Laybourn
Dubonnet Drifters
Carl Jasper
Royal Oak Nomads
Roy Laybourn
Dubonnet Drifters
Paul Surridge
Royal Oak Nomads
2015/16 Winter
Mick Crew
Royal Oak Nomads
Giles Wilsmore
El Barco
Wayne Cooch
Royal Oak Nomads
Andrew Dobson
El Barco
2015
Steve Hayter
Maldon Town FC
Roy Crowther
Mundon White Horse A
Mick Cain
Maldon Town FC
Carl Kingsford
Mundon White Horse A
2014/15 Winter
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
John Dudley
Maldon Town FC
Steve Jones
Dubonnet Drifters
Phil Cook
Maldon Town FC
2014
Wayne Cooch
Royal Oak Nomads
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
Joe Carter
Royal Oak Nomads
John Abbott
Dubonnet Drifters
2013/14 Winter
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
Stuart Mortimer
Maldon Town FC
Steve Jones
Dubonnet Drifters
Steve Hayter
Maldon Town FC
2013
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
John Dudley
Maldon Town FC A
Steve Jones
Dubonnet Drifters
Clay Westwood
Maldon Town FC A
2012/13 Winter

Tom Bownes

MundonWhiteHorseA
Danny McIntyre
Anchor Rovers
Dan Haylock
MundonWhiteHorseA
Steve Jones
Anchor Rovers
2012
Adam Gwilliams
St Mary's
James Wright
Queen Victoria
Shane Verrall
St Mary's
Mick Kennedy
Queen Victoria
2011/12 Winter
Danny McIntyre
St Mary's
James Wright
Queen Victoria A
Steve Jones
St Mary's
Kevin Phillips
Queen Victoria A
2011
Mick Crew
Royal Oak Nomads
Danny McIntyre
St Mary's
Wayne Cooch
Royal Oak Nomads
Steve Jones
St Mary's
2010/11 Winter

Jed Clarke

Ship & Anchor
John Dudley
Riverside
Mick Cain
Ship & Anchor
Chris Kempen
Riverside
2010
Stuart Mortimer
Ship & Anchor B
Mick Cain
Ship & Anchor A
Steve Prow
Ship & Anchor B
Trevor Suckling
Ship & Anchor A
2009/10 Winter
Tony Gardiner
St Mary's
Terry Simcock
Heybridge Inn B
Danny McIntyre
St Mary's
Dave Parmenter
Heybridge Inn B
2009
Rob Turner
Ship & Anchor A
Graham Bacon
Rivers
Stuart Mortimer
Ship & Anchor A
Nigel Cooper
Rivers
2008/09 Winter
Mick Cain
Ship & Anchor A
Ray Britton
Royal Oak
Stuart Mortimer
Ship & Anchor A
Matt Lee
Royal Oak
2008
Tony Gardiner
St Mary's
Chubby Smith
Kings Head A
Danny McIntyre
St Mary's
Tom May
Kings Head A
2007/08 Winter
Mick Crewe
Royal Oak
James Wright
Queen Victoria
John Dudley
Royal Oak
Julian Gentry
Queen Victoria
2007
Mick Cain
Ship & Anchor
Paul Johnson
Hurdlemakers
Miguel Ludgero
Ship & Anchor
Gary Crozier
Hurdlemakers
2006/07 Winter
Mick Cain
Ship & Anchor
Kevin Cummins
Ship & Anchor
Tony Cooper
Ship & Anchor

Miguel Ludgero

Ship & Anchor
2006
Tony Cooper
Ship & Anchor
Mick Cain
Ship & Anchor
Kevin Cummins
Ship & Anchor
Tony Hayden
Ship & Anchor
2005/06 Winter
Chris Bowring
Heybridge Inn
Andy Kempen
Heybridge Inn
Kevin Cummins
Heybridge Inn
Steve Carlisle
Heybridge Inn

Division 2 Pairs

Season
Winner's Name
Team
Runner Up
Team
2017
Paul Walker
Borough Arms
Dave Parmenter
Heybridge Inn
Steve Darkins
Borough Arms
Les Perry
Heybridge Inn
2016/17
Mark 'Magic' Johnson
Royal Oak
Roy Crowther
Mundon White Horse A
James Doyle
Royal Oak
Steve 'Bloke' Collins
Mundon White Horse A
2016
Craig Nice
Mundon Drifters
Mark Harvey
Round Bush
Stuart Nice
Mundon Drifters
Eric Burling
Round Bush
2015/16 Winter
Les Perry
Heybridge Inn
Dave Gwilliams
The Ship
Mark Coverley
Heybridge Inn
Tim Pennick
The Ship
2015
Carl Jasper
Royal Oak Nomads
Wayne Cooch
Royal Oak Nomads
Terry Eden
Royal Oak Nomads
Mick Crew
Royal Oak Nomads
2014/15 Winter
Pete Mitchell
Mundon Drifters
Gary Young
Welcome Sailor
Adam Mitchell
Mundon Drifters
Kenny Kerr
Welcome Sailor
2014
Tony Blackburn
Kings Head
John Robinson
Maldon White Horse A
Paul Asher
Kings Head
Dai Berry
Maldon White Horse A
2013/14 Winter
Paul Walker
Borough Arms
Terry Pratt
Mundon Drifters
Phil Cook
Borough Arms
Mags Pratt
Mundon Drifters
2013
Sam Lepley
Mundon White Horse B
Marj Johnson
Maldon White Horse A
Ryan Lepley
Mundon White Horse B
Natalie Johnson
Maldon White Horse A
2012/13 Winter
Sam Lepley
Mundon White Horse B
Terry Pratt
Mundon Drifters
Ryan Lepley
Mundon White Horse B
Adam Mitchell
Mundon Drifters
2012
Gary Rampling
Swan Lt Totham
Danny Buckley
Queens Head B
Andy Potts
Swan Lt Totham
Phil Gunfield
Queens Head B
2011/12 Winter
Terry Pratt
Latchingdon FC
Marg Johnson
Maldon White Horse A
Stuart Nice
Latchingdon FC
Nat Johnson
Maldon White Horse A
2011
Shaun Frostick
White Horse Maldon
Richard Hingston
Royal Oak A
Darren Walter
White Horse Maldon
Ray Britton
Royal Oak A
2010/11 Winter
John Robinson
Queen Victoria B
Craig Wilson
Royal Oak A
Kevin Munson
Queen Victoria B
Dave Neave
Royal Oak A
2010
Andy Morley
Round Bush
Roy Crowther
White Horse A
Kevin Munson
Round Bush
Simon Gowler
White Horse A
2009/10 Winter
Nigel Cooper
Rivers
Bob Lee
LFC B
Graham Bacon
Rivers
Chris Kempen
LFC B
2009
Steve Darkins
Swifts B
Paul Johnson
Rose & Crown
Stuart Saunders
Swifts B
Paul Bellenie
Rose & Crown
2008/09 Winter
Kevin Cummins
Ship & Anchor B
Chubby Smith
Kings Head A
Roy Fisher
Ship & Anchor B
Tom May
Kings Head A

Division 3 Pairs

Season
Winner's Name
Team
Runner Up
Team
2017
Craig Nice
Mundon Drifters
Tom Bownes
Maldon Golf Club
Tony Hayden
Mundon Drifters
Sam Cummins
Maldon Golf Club
2016/17 Winter
Leon Griffiths
Maldon Golf Club
Shaun Brewster
Hatfield Peverel VH
Mal Burnett
Maldon Golf Club
Chris Brewster
Hatfield Peverel VH
2016
Shaun Brewster
Hatfield Peverel VH
Jayne Kyte-Hunt
Royal Oak
Chris Brewster
Hatfield Peverel VH
Mark 'Magic' Johnson
Royal Oak
2015/16 Winter
Tom May
Queens Head D'Arcy
Matt Willis
Mundon White Horse B
Danny Buckley
Queens Head D'Arcy
Ben Haylock
Mundon White Horse B
2015
Lee Stafford
The Ship
Richard Gurton
Mundon White Horse B
Shane Verrall
The Ship
Claire Kingsford
Mundon White Horse B
2014/15 Winter
James Doyle
Royal Oak
Charlie Powell
The Ship
Mark Johnson
Royal Oak
Doug Wood
The Ship
2014
Lee Stafford
The Ship
Gary Rampling
Cricketers
Shane Verrall
The Ship
Lee Howe
Cricketers
2013/14 Winter
Kenny Kerr
Welcome Sailor
Paul Asher
Kings Head
Charlie Kearns
Welcome Sailor
Mike Whiteley
Kings Head
2013
Dave Parmenter
Heybridge Inn
Lee Howe
Cricketers
Harry King
Heybridge Inn
Cain Westwood
Cricketers
2012/13 Winter
Toby Taylor
Anchor Tiptree
Michael Benton
Anchor Tiptree
Darren Albarn
Anchor Tiptree
Alan Cookson
Anchor Tiptree
2012
Paul Walker
Borough Arms
Garth Lamb
Old Ship
Jill Walker
Borough Arms
Guy Le Goupillot
Old Ship
2011/12 Winter
Paul Walker
Borough Arms
Gary Rampling
Beckingham Bell
Jill Walker
Borough Arms
Martin Bewers
Beckingham Bell
2011
Danny Buckley
Queens Head B
Les Burgess
Queens Head B
Tom May
Queens Head B
Derek Shakespeare
Queens Head B
2010/11 Winter
Paul Walker
Borough Arms
Sue Kent
Round Bush
Shaun McGovern
Borough Arms
Andy Carty
Round Bush
2010
Shane Everitt
Royal Oak
Dave Neave
Royal Oak
Ray Britton
Royal Oak
Mark Harvey
Royal Oak
2009/10 Winter
Shane Everitt
Royal Oak A
John Robinson
Round Bush
Ray Britton
Royal Oak A
Tony Hayhoe
Round Bush
2009
Wayne Cooch
Round Bush
Tony Hayhoe
Round Bush
Adrian Metcalf
Round Bush
John Robinson
Round Bush

Chippy Memorial Trio's

Season
Winner's Name
Team
Runner Up
Team
2017
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
John Dudley
Maldon FC
John Abbott
Dubonnet Drifters
Phil Cook
Maldon FC
Clay Westwod
Dubonnet Drifters
Andy Potts
Maldon FC
2016/17 Winter
No Trio's Competition Held in Winter Season
2016
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
Lee Howe
Royal Oak Nomads
Clay Westwood
Dubonnet Drifters
Mick Crew
Royal Oak Nomads
Steve Jones
Dubonnet Drifters
Kim Broadhurst
Royal Oak Nomads

2015/16 Winter

No Trio's Competition Held in Winter Season
2015
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
Graham Bacon
Quivers
Steve Jones
Dubonnet Drifters
Nigel Cooper
Quivers
Clay Westwood
Dubonnet Drifters
Colin Baumber
Quivers
2014/15 Winter
No Trio's Competition Held in Winter Season
2014
Pete Mitchell
Mundon Drifters
Wayne Cooch
Royal Oak Nomads
Adam Mitchell
Mundon Drifters
Terry Eden
Royal Oak Nomads
Terry Pratt
Mundon Drifters
Carl Jasper
Royal Oak Nomads
2013/14 Winter
No Trio's Competition Held in Winter Season
2013
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
Terry Eden
Royal Oak Nomads
Dave Gwilliams
Dubonnet Drifters
Carl Jasper
Royal Oak Nomads
Adam Gwilliams
Dubonnet Drifters
Wayne Cooch
Royal Oak Nomads
2012/13 Winter
No Trio's Competition Held in Winter Season
2012
Terry Eden
Royal Oak Nomads
Shaun Frostick
MaldonWhiteHorseA
Carl Jasper
Royal Oak Nomads
Marge Johnson
MaldonWhiteHorseA
Wayne Cooch
Royal Oak Nomads
Nat Johnson
MaldonWhiteHorseA
2011/12 Winter
No Trio's Competition Held in Winter Season
2011
Tony Blackburn
Maldon Queen Vic B
Roy Crowther
WhiteHorseMundonA
Derry Thompson
Maldon Queen Vic B
Keith Crowther
WhiteHorseMundonA
Bob Hammond
Maldon Queen Vic B
Martin Gunfield
WhiteHorseMundonA
2010/11 Winter
No Trio's Competition Held in Winter Season
2010
Shane Everitt
Royal Oak A
Steve Cottis
Ship & Anchor B
Ray Britton
Royal Oak A
Steve Prow
Ship & Anchor B
Dave Neave
Royal Oak A
Stuart Mortimer
Ship & Anchor B
2009/10 Winter
No Trio's Competition Held in Winter Season
2009
Harry Drain
St Mary's
Stuart Mortimer
Ship & Anchor
Danny McIntyre
St Mary's
Rob Turner
Ship & Anchor
Tony Gardiner
St Mary's
Jed Clarke
Ship & Anchor
2008/09 Winter
No Trio's Competition Held in Winter Season
2008
Mick Cain
Ship & Anchor
Kenny Kerr
Heybridge Inn
Kevin Cottis
Ship & Anchor
Keith Gibson
Heybridge Inn
Steve Prow
Ship & Anchor
Peter Lampit
Heybridge Inn
2007/08 Winter
No Trio's Competition Held in Winter Season
2007
No Trio's Competition Held in Summer Season
2006/07 Winter
No Trio's Competition Held in Winter Season
2006
No Trio's Competition Held in Summer Season
2005/06 Winter
Rob Walsh
St Mary's
Dan Buckley
Thatcher's A
Kevin Whiteley
St Mary's
Mick Ponder
Thatcher's A
Miguel Ludgeo
St Mary's
Derek Shakespeare
Thatcher's A

Chubby Smith Memorial Knockout Cup

Season
Winning Team
Runner Up Team
2017
No Knockout Cup Held in Summer Season
2016/17 Winter
Dubonnet Drifters
The Ship
2016
No Knockout Cup Held in Summer Season
2015/16 Winter
Royal Oak Nomads
Dubonnet Drifters
2015
No Knockout Cup Held in Summer Season
2014/15 Winter
Dubonnet Drifters
Royal Oak Nomads
2014
No Knockout Cup Held in Summer Season
2013/14 Winter
Maldon Town FC
Dubonnet Drifters
2013
No Knockout Cup Held in Summer Season
2012/13 Winter
No Knockout Cup Held in Winter Season
2012
No Knockout Cup Held in Summer Season
2011/12 Winter
No Knockout Cup Held in Winter Season
2011
No Knockout Cup Held in Summer Season
2010/11 Winter
St Mary's
Riverside
2010
No Knockout Cup Held in Summer Season
2009/10 Winter
Ship & Anchor A
St Mary's
2009
No Knockout Cup Held in Summer Season
2008/09 Winter
Ship & Anchor A
Royal Oak Nomads
2008
No Knockout Cup Held in Summer Season
2007/08 Winter
St Mary's
Welcome Sailor
2007
No Knockout Cup Held in Summer Season
2006/07 Winter
No Knockout Cup Held in Winter Season
2006
No Knockout Cup Held in Summer Season
2005/06 Winter
Heybridge Inn
Queen Vic

Consolation Knockout Cup

Season
Winning Team
Runner Up Team
2017
No Knockout Cup Held in Summer Season
2016/17 Winter
Mundon White Horse A
Maldon Golf Club
2016
No Knockout Cup Held in Summer Season
2015/16 Winter
Quivers
Queens Head D'Arcy
2015
No Knockout Cup Held in Summer Season
2014/15 Winter
Heybridge Inn
Maldon White Horse
2014
No Knockout Cup Held in Summer Season
2013/14 Winter
Mundon White Horse A
Queen Head

League Division 1

Season
Winning Team
Runner Up Team
2017
Dubonnet Drifters
Royal Oak Nomads
2016/17 Winter
Dubonnet Drifters
Royal Oak Nomads
2016
Dubonnet Drifters
Royal Oak Nomads
2015/16 Winter
Dubonnet Drifters
Maldon FC
2015
Dubonnet Drifters
Mundon White Horse A
2014/15 Winter
Dubonnet Drifters
Royal Oak Nomads
2014
Dubonnet Drifters
Maldon Town FC
2013/14 Winter
Dubonnet Drifters
Royal Oak Nomads
2013
Dubonnet Drifters
Mundon White Horse A
2012/13 Winter
Mundon White Horse A
Royal Oak Nomads
2012
St Mary's
Lamby's A
2011/12 Winter
St Mary's
Royal Oak Nomads
2011
Royal Oak Nomads
St Mary's
2010/11 Winter
St Mary's
Royal Oak Nomads
2010
Royal Oak Nomads
Ship & Anchor B
2009/10 Winter
Ship & Anchor
Heybridge Inn B
2009
Ship & Anchor A
St Mary's
2008/09 Winter
Ship & Anchor
St Mary's
2008
Ship & Anchor
St Mary's
2007/08 Winter
St Mary's
Ship & Anchor
2007
Ship & Anchor
Welcome Sailor
2006/07 Winter
Ship & Anchor
St Mary's
2006
St Mary's
Ship & Anchor
2005/06 Winter
Heybridge Inn
St Mary's

League Division 2

Season
Winning Team
Runner Up Team
2017
Hatfield Peverel Village Hall
Kings Head Tollesbury
2016/17 Winter
Mundon White Horse A
Heybridge Inn
2016
The Ship
Quivers
2015/16 Winter
The Ship
Quivers
2015
Royal Oak Nomads
Heybridge Inn
2014/15 Winter
Kings Head Southminster
Welcome Sailor
2014
Kings Head Southminster
Mundon Drifters
2013/14 Winter
Quivers
Anchor Tiptree
2013
Anchor Tiptree
Borough Arms
2012/13 Winter
Swan Little Totham
Mundon White Horse B
2012
Queens Head B
Swan Lt Totham
2011/12 Winter
Queens Head B
Cricketers
2011
Maltsters A
Cricketers
2010/11 Winter
Maldon Queen Victoria B
Royal Oak A
2010
Round Bush
Mundon White Horse A
2009/10 Winter
Rivers Club
Cricketers
2009
Heybridge Inn B
Ship & Anchor B
2008/09 Winter
Ship & Anchor 'B'
Kings Head 'A'
2008
Royal Oak
Rivers Club
2007/08 Winter
Royal Oak
Kings Head B

League Division 3

Season
Winning Team
Runner Up Team
2017
Maldon Golf Club
Oakadians
2016/17 Winter
Hatfield Peverel VH
Kings Head Tollesbury
2016
Kings Head Tollesbury
Hatfield Peverel VH
2015/16 Winter
Queens Head D'Arcy
Royal Oak
2015
The Ship
Queens Head Southminster
2014/15 Winter
Cricketers
The Ship - Tiptree
2014
Cricketers
Welcome Sailor
2013/14 Winter
Welcome Sailor BOC
Kings Head Southminster
2013
Kings Head Southminster
Heybridge Inn
2012/13 Winter
Anchor Tiptree
Maldon White Horse B
2012
Anchor Tiptree
The Old Ship
2011/12 Winter
Beckingham Bell
The Old Ship
2011
Queens Head B
Beckingham Bell
2010/11 Winter
Maldon Golf Club
Queens Head B
2010
Royal Oak A
Latchingdon FC A
2009/10 Winter
Round Bush
White Horse Mundon A
2009
White Horse Mundon A
Round Bush

Highest Shot Outs Division 1

Season
Winner's Name
Team
Shot
Runner Up
Team
Shot
2017
Tim Pennick
The Ship
157
Andy Potts
Maldon FC
135
2016/17 Winter
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
158
Roger Jermey
The Ship
157
2016
Andy Squire
Queen Victoria
158
Phil Cook
Maldon FC
156
2015/16 Winter
Tony Blackburn
Kings Head Southminster
138
Roy Crowther
MundonWhiteHorseA
130
Steve Hayter
Maldon FC
138
Paul Surridge
Royal Oak Nomads
130
Mick Crew
Royal Oak Nomads
138
2015
Mick Cain
Maldon Town FC
134
Tony Blackburn
Kings Head Southminster
126
2014/15 Winter
John Dudley
Maldon Town FC
154
Joe Carter
Royal Oak Nomads
144
2014
Andy Saville
Dubonnet Drifters
142
Paul Walker
Borough Arms
130
Phil Cook
Borough Arms
130
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
130
Graham Bacon
Quivers
130
2013/14 Winter
James Wright
Queen Vic
136
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
129
2013
Stuart Mortimer
Maldon Town FC A
154
Tony Gardiner
Dubonnet Drifters
125
2012/13 Winter
Terry Eden
Royal Oak Nomads
150
Graham Bacon
Quivers
139
2012
Steve Hayter
Lamby's A
126
Graham Bacon
Queen Vic Rivers
125
2011/12 Winter
Gary Crozier
Royal Oak Nomads
158
Nigel Cooper
Rivers Club
154
2011
Nigel Cooper
Rivers Club
161
Danny McIntyre
St Mary's
155
2010/11 Winter
Dave Parmenter
Heybridge Inn
150
Jed Clarke
Ship & Anchor
136
2010
John Dudley
Madison Heights A
158
Trevor Suckling
Ship & Anchor A
156
Peter Brett
White Horse Maldon
156
2009/10 Winter
Jed Clarke
Ship & Anchor A
150
Danny McIntyre
St Mary's
146
2009
Mick Cain
Ship & Anchor A
164
Graham Hill
St Mary's
145
Danny McIntyre
St Mary's
164
2008/09 Winter
Mick Cain
Ship & Anchor A
158
Jed Clarke
Ship & Anchor A
155
2008
Tom May
Kings Head A
130
Mick Cain
Ship & Anchor
129
Danny McIntyre
St Mary's
130
2007/08 Winter
Bryan Bowring
Welcome Sailor
151
Carl Jasper
Hurdlemakers
148
2007
Kevin Whiteley
St Mary's
152
Mick Kennedy
Queen Victoria
151
2006/07 Winter
James Wright
Queen Victoria
136
Marge Johnson
White Horse
133
2006
Terry Simcock
Hurdlemakers B
130
Carl Jasper
Hurdlemakers B
128
2005/06 Winter
Kevin Whiteley
St Mary's
167
Carl Jasper
Royal Oak
164

Highest Shot Outs Division 2

Season
Winner's Name
Team
Shot
Runner Up
Team
Shot
2017
Shaun Brewster
Hatfield Peverel VH
136
Paul Walker
Borough Arms
117
2016/17 Winter
Rob Scrivener
Round Bush
118
Dai Berry
Heybridge Inn
116
Roy Crowther
Mundon White Horse A
116
2016
Paul Walker
Borough Arms
160
Paul Walker
Borough Arms
154
Roger Jermy
The Ship
160
2015/16 Winter
Paul Walker
Borough Arms
148
Stuart Nice
Mundon Drifters
136
2015
Mick Crew
Royal Oak Nomads
137
Marg Johnson
Maldon White Horse
136
Tom May
Queens Head D'Arcy
136
2014/15 Winter
Kenny Kerr
Welcome Sailor
146
Stuart Nice
Mundon Drifters
129
2014
Rob Scrivener
The Norton
121
Tony Blackburn
Kings Head
113
2013/14 Winter
Sue Kent
The Norton
128
Dominic Ryan
Anchor Tiptree
120
2013
Natalie Johnson
Maldon White Horse A
130
John Perry
Mundon White Horse B
124
2012/13 Winter
Garth Lamb
The Old Ship
125
Sam Lepley
Mundon White Horse B
122
2012
Gary Rampling
Swan Lt Totham
129
Derek Shakespeare
Queens Head B
128
2011/12 Winter
Sean Allen
Latchingdon FC
117
Stuart Saunders
Maldon White Horse B
113
2011
Tony Hall
Maltsters A
136
John Perry
Mundon White Horse B
130
2010/11 Winter
Shane Everitt
Royal Oak A
130
Daniel Haylock
Royal Oak B
120
2010
Tom May
Queens Head
122
John Robinson
Round Bush
120
2009/10 Winter
Ben Kilpin
Swifts
154
Rob Wood
Rivers Club
147
2009
Graham holden
Latchingdon FC C
132
Andy Kempen
Heybridge Inn B
120
2008/09 Winter
Kevin Cummins
Ship & Anchor 'B'
157
Robert Spooner
Malsters
138
2008
Ziggy Hull
Kings Head 'B'
152
Giles Wilesmore
Kings Head 'B'
151
2007/08 Winter
Kevin Cummins
General Lee
135
James Plunkett
General Lee
120

Highest Shot Outs Division 3

Season
Winner's Name
Team
Shot
Runner Up
Team
Shot
2017
Mal Burnett

Maldon Golf Club

153
Mark 'Magic' Johnson
Oakadians
130
2016/17 Winter
John Perry
Mundon White Horse B
158
Hazel Stoker
Hatfield Peverel VH
142
2016
Jeff Swanson
Royal Oak
115
Leon Griffiths
Maldon Golf Club
112
2015/16 Winter
Tom May
Queens Head D'Arcy
129
S Gregory
Compasses
127
2015
Charlie Kearns
Queens Head Southminster
127
Matt Kearns
Queens Head Southminster
126
2014/15 Winter
Danny Curtis
Cricketers
148
Mark Johnson
Royal Oak
120
2014
Gary Young
Welcome Sailor
116
Glynn Patrick
Welcome Sailor
112
2013/14 Winter
Craig Nice
Swan Maldon
106
Lee Howe
Cricketers
105
2013
Anthony Noonan
Kings Head
144
Wendy Brightwell
Chequers
134
2012/13 Winter
No Qualifying Shotouts
2012
Paul Walker
Borough Arms
129
Alan Cookson
Anchor Tiptree
117
2011/12 Winter
Guy Le Goupillot
The Old Ship
120
Paul Walker
Borough Arms
119
2011
James Kerr
Carpenters A
140
John Stokes
Beckingham Bell
137
2010/11 Winter
Derek Shakespeare
Queens Head B
147
Rob Scrivener
Round Bush
143
2010
Bobby Lee
Madison Heights B
133
Kenny Kerr
Carpenters Arms
130
Mark Harvey
Royal Oak A
130
2009/10 Winter
Sam Lepley
White Horse A
157
Steve Willis
Borough Arms
155
2009
John Robinson
Round Bush
136
John Newman
Queen Vic WW A
132

Most 180's Division 1

Season
Season Total
Winner's Name
Team
No.
Runner Up
Team
No.
2017
49
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
9
Roy Laybourn
Dubonnet Drifters
4
John Abbott
Dubonnet Drifters
4
2016/17 Winter
53
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
6
James Wright
Queen Victoria
5
2016
42
Carl Kingsford
Mundon White Horse A
4
John Dudley
Maldon FC
3
Dave Parmenter
Heybridge Inn
4
James Wright
Queen Victoria
3
2015/16 Winter
34
Paul Surridge
Royal Oak Nomads
5
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
4
2015
40
Dominic Ryan
Anchor Tiptree
3
John Abbott
Dubonnet Drifters
2
James Wright
Queen Victoria
3
Steve Hayter
Maldon Town FC
2
Tony Blackburn
Kings Head
3
John Dudley
Maldon Town FC
2
Dan Haylock
Mundon White Horse A
2
Ryan Lepley
Mundon White Horse A
2
Mick Kennedy
Queen Victoria
2
2014/15 Winter
46
James Wright
Queen Victoria
6
Phil Cook
Maldon Town FC
4
Wayne Cooch
Royal Oak Nomads
4
2014
36
Dominic Ryan
Anchor Tiptree
4
Phil Cook
Borough Arms
3
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
3
Carl Jasper
Royal Oak Nomads
3
2013/14 Winter
27
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
4
James Wright
Queen Victoria
3
Steve Hayter
Maldon Town FC
3
2013
47
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
7
Tony Gardiner
Dubonnet Drifters
4
John Dudley
Maldon Town FC A
4
2012/13 Winter
55
Danny McIntyre
Anchor Rovers
7
Andy Saville
Anchor Rovers
5
2012
34
Danny McIntyre
St Mary's
5
Adam Gwilliams
St Mary's
4
2011/12 Winter
69
Mick Cain
Ship & Anchor
7
James Wright
Queen Victoria A
6
John Dudley
Riverside
6
Danny McIntyre
St Mary's
6
2011
43
Danny McIntyre
St Mary's
5
Mick Cain
Ship & Anchor
4
2010/11 Winter
48
Jed Clarke
Ship & Anchor
4
Dave Parmenter
Heybridge Inn
3
John Dudley
Riverside
3
Carl Jasper
Royal Oak Nomads
3
Mick Cain
Ship & Anchor
3
2010
49
Mick Cain
Ship & Anchor A
4
Terry Eden
Royal Oak Nomads
3
Danny McIntyre
St Marys
4
Steve Prow
Ship & Anchor B
3
Jed Clarke
Ship & Anchor B
3
Tony Gardiner
St Mary's
3
2009/10 Winter
39
Danny McIntyre
St Mary's
4
James Wright
Queen Victoria
3
Mick Cain
Ship & Anchor A
3
Chris Driver
St Mary's
3
2009
43
John Dudley
Royal Oak
6
Carl Jasper
Royal Oak Nomads
4
2008/09 Winter
19
Carl Jasper
Royal Oak Nomads
3
John Dudley
Royal Oak
2
Terry Eden
Royal Oak Nomads
2
Kevin Cottiss
Ship & Anchor 'A'
2
Danny McIntyre
St Mary's
2
2008
26
Tony Gardiner
St Mary's
5
Trevor Stacey
St Mary's
4
2007/08 Winter
24
Andy Kempen
Welcome Sailor
5
Danny McIntyre
St Mary's
4
2007
49
Andy Kempen
Welcome Sailor
7
James Wright
Queen Victoria
3
Jed Clark
Ship & Anchor
3
Carl Jasper
Hurdlemakers
3
2006/07 Winter
34
Mick Cain
Ship & Anchor
5
Andy Kempen
Heybridge Inn
4
2006
56
James Wright
Queen Victoria
9
Miguel Ludgero
St Mary's
6
2005/06 Winter
56
Chris Bowring
Heybridge Inn
8
James Wright
Queen Victoria
7

Most 180's Division 2

Season
Season Total
Winner's Name
Team
No.
Runner Up
Team
No.
2017
16
Paul Walker
Borough Arms
2
Ian Nice
Borough Arms
1
Shaun Brewster
Hatfield Peverel VH
2
Jill Walker
Borough Arms
1
Dave Parmenter
Heybridge Inn
2
Shaun Frostick
Borough Arms
1
Les Perry
Heybridge Inn
1
Marg Johnson
Heybridge Inn
1
Nat Johnson
Heybridge Inn
1
Tom May
Kings Head
1
James Wright
Queen Victoria
1
Mark Harvey
Round Bush
1
Steve Barwick
Ship & Anchor
1
2016/17 Winter
8
Paul Walker
Borough Arms
2
Dave Parmenter
Heybridge Inn
1
Terry Pratt
Mundon Drifters
1
Terry Stares
Mundon White Horse A
1
Carl Kingsford
Mundon White Horse A
1
Mark 'Magic' Johnson
Royal Oak
1
Gary Young
Welcome Sailor
1
2016
24
Steve Darkins
Ship & Anchor
4
Paul Walker
Borough Arms
2
Graham Bacon
Quivers
2
Roger Jermey
The Ship
2
Reece Goddard
Welcome Sailor
2
2015/16 Winter
20
Dave Parmenter
Heybridge Inn
5
Paul Walker
Borough Arms
2
Graham Bacon
Quivers
2
Shane Verrall
The Ship
2
Tim Pennick
The Ship
2
Roger Jermey
The Ship
2
2015
24
Paul Walker
Borough Arms
5
Shaun Brewster
Heybridge Inn
2
John Robinson
Maldon White Horse
2
Tom May
Queens Head D'Arcy
2
Terry Eden
Royal Oak Nomads
2
Kenny Kerr
Welcome Sailor
2
2014/15 Winter
18
Terry Pratt
Mundon Drifters
3
Adam Mitchell
Mundon Drifters
2
Kenny Kerr
Welcome Sailor
2
2014
13
Ian Nice
Mundon Drifters
3
Paul Asher
Kings Head
2
2013/14 Winter
24
Graham Bacon
Quivers
4
Andy Dobson
Anchor Tiptree
2
Phil Cook
Borough Arms
4
Paul Walker
Borough Arms
2
         
Terry Pratt
Mundon Drifters
2
         
Adam Mitchell
Mundon Drifters
2
2013
16
Darren Albarn
Anchor Tiptree
3
Phil Cook
Borough Arms
2
Paul Walker
Borough Arms
2
2012/13 Winter
24
Sam Lepley
Mundon White Horse B
6
Paul Walker
Borough Arms
4
2012
15
Jon Chetland
Carpenters B
1
Adam Mitchell
Lamby's B
1
Gary Hancock
Lamby's B
1
Stuart Nice
Lamby's B
1
Terry Pratt
Lamby's B
1
Vic Hymas
Lamby's B
1
Sam Lepley
Mundon White Horse B
1
Derek Shakespeare
Queens Head B
1
Richard Baker
Queens Head B
1
Tom May
Queens Head B
1
Andrew Carty
Round Bush
1
Hugh Skelton
Round Bush
1
Suzanne Kent
Round Bush
1
Gary Rampling
Swan Little Totham
1
Phil Rayment
Swan Little Totham
1
2011/12 Winter
14
Terry Pratt
Latchingdon FC
2
Graham Sayer
Cricketers
1
Cain Westwood
Cricketers
1
Sean Allen
Latchingdon FC
1
Ian Thorogood
Maldon White Horse A
1
Shaun Frostick
Maldon White Horse A
1
Darren Walter
Maldon White Horse A
1
Marg Johnson
Maldon White Horse A
1
Giles Wilsmore
Queens Head A
1
Danny Buckley
Queens Head B
1
Matt Lee
Royal Oak B
1
Bobby Lee
Royal Oak B
1
Dan Haylock
Royal Oak B
1
2011
12
Paul Allen
Latchingdon FC
4
Mark Coverly
Maltsters A
2
2010/11 Winter
19
Tony Blackburn
Queen Victoria B
4
Andy Morley
Queen Victoria B
3
2010
9
Tom May
Queens Head
2
Paul Kelly
Latchingdon FC C
1
Cliff Mills
Maltsters A
1
John Saunders
Maltsters B
1
Kevin Munson
Round Bush
1
Mark Hedgecock
Swifts
1
Carl Kingsford
White Horse Mundon A
1
Roy Crowther
White Horse Mundon A
1
2009/10 Winter
23
Graham Bacon
Rivers Club
4
Rob Wood
Rivers Club
3
2009
11
Tim Kempen
Heybridge Inn B
2
Andy Kempen
Heybridge Inn B
1
R Vowles
Heybridge Inn B
1
Suzanne Kent
Queen Vic WW B
1
Simon Copsey
Rose & Crown
1
Nigel Miller
Rose & Crown
1
Paul Johnson
Rose & Crown
1
R Robinson
Ship & Anchor B
1
Ray Brooks
Swifts A
1
Steve Darkins
Swifts B
1
2008/09 Winter
12
Chris Bowring
Ship & Anchor 'B'
8
Robert Spooner
Maltsters
2
2008
4
Steve Goodacre
Maltsters
1
     
 
Graham Bacon
Rivers Club
1
     
 
Colin Baumber
Rivers Club
1
     
 
John Dudley
Royal Oak
1
     
2007/08 Winter
12
Mike Walder
Maltsters
2
Kevin Cummins
General Lee
1
Iain Champelovier
General Lee
1
Ziggy Hull
Kings Head B
1
Steve Wood
Maltsters
1
Bob Spooner
Maltsters
1
Steve Goodacre
Maltsters
1
Graham Bacon
Rivers Club
1
D Boulton
Rose & Crown
1
Mick Crew
Royal Oak
1
Dave Neave
Royal Oak
1

Most 180's Division 3

Season
Season Total
Winner's Name
Team
No.
Runner Up
Team
No.
2017
11
Leon Griffiths
Maldon Golf Club
2
Les Bence
Ancoram Navis
1
Toby Britton
Carpenters Arms
1
Stuart Parkes
Hardy's Bar & Grill
1
Steve Wyss
Hardy's Bar & Grill
1
Steve Goodacre
Maldon Con Club
1
Tom Bownes
Maldon Golf Club
1
Craig Nice
Mundon Drifters
1
Stuart Nice
Mundon Drifters
1
John Perry
Mundon White Horse B
1
2016/17 Winter
6
Danny Buckley
Kings Head
1
Bobby Lee
Kings Head
1
Tom May
Kings Head
1
Sam Cummins
Maldon Golf Club
1
Jamey Royce
Ship & Anchor
1
Sharon 'Doris' Collins
White Horse Mundon B
1
2016
9
Leon Griffiths
Maldon Golf Club
3
Tom May
Kings Head Tollesbury
2
2015/16 Winter
2
Tom May
Queens Head D'Arcy
1
Mark Johnson
Royal Oak
1
2015
12
Dave Gwilliams

The Ship

3
Roger Jeremy
The Ship
2
2014/15 Winter
Darron Whybrow
Carpenters Arms
2
Keith Allen
Carpenters Arms
1
Aaron Thomson
Carpenters Legends
1
Gary Rampling
Cricketers
1
Kev Pettitt
Cricketers
1
Lee Howe
Cricketers
1
Brett Jewitt
Cricketers
1
Mark Johnson
Royal Oak
1
2014
11
Gary Rampling
Cricketers
2
Mike Dodd
Carpenters Arms
1
Gary Young
Welcome Sailor
2
Toby Britton
Carpenters Arms
1
         
Steve Darkins
Maldon White Horse B
1
Mark Johnson
Royal Oak
1
Tim Pennick
The Ship - Tiptree
1
Lee Stafford
The Ship - Tiptree
1
Kenny Kerr
Welcome Sailor
1
2013/14 Winter
15
Charlie Kearns
Welcome Sailor BOC
5
Paul Asher
Kings Head
4
2013
4
Scott Howe
Cricketers
1
Les Perry
Heybridge Inn
1
Paul Asher
Kings Head
1
Paul Norton
Kings Head
1
2012/13 Winter
6
A J Smith
Chequers
1
Paul Brightwell
Chequers
1
Darren Walter
Maldon White Horse B
1
Steve Darkins
Maldon White Horse B
1
Mike Hockton
Queen Vic WW
1
Les Bence
Queen Vic WW
1
2012
13
Paul Walker
Borough Arms
3
Joel Brady
Anchor Tiptree
1
   
Guy Le Goupillot
The Old Ship
3
Darren Albarn
Anchor Tiptree
1
         
Jill Walker
Borough Arms
1
         
George Woodhouse
Carpenters A
1
         
Mark Baker
Maldon White Horse B
1
         
Mike Hockton
Queen Vic WW
1
         
James Cooper
The Old Ship
1
2011/12 Winter
6
Gary Rampling
Beckingham Bell
1
Richard Lusher
Beckingham Bell
1
Paul Walker
Borough Arms
1
Gary Cole
Carpenters Arms B
1
Keith Allen
Carpenters Arms B
1
Sharon Collins
Mundon White Horse B
1
2011
7
Paul Walker
Borough Arms
2
Les Bence
Queen Victoria WW
1
Derek Shakespeare
Queens Head B
1
Les Burgess
Queens Head B
1
Mick Ponder
Queens Head B
1
Bobby Lee
Royal Oak B
1
2010/11 Winter
14
Chris Bowring
Maldon Golf Club
4
Paul Walker
Borough Arms
2
2010
13
Terry Pratt
LFC A
3
Eric Thorogood
Borough B
2
2009/10 Winter
15
Carl Kingsford
White Horse A
4
Ricky Jauncey
Royal Oak A
3
2009
22
Sam Lepley
White Horse A
4
Tony Blackburn
Borough Arms
3

Captains Trophy Division 1

Season
Winner's Name
Team
Runner Up
Team
2017
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
Carl Kingsford
MundonWhiteHorseA
Graham Bacon
Quivers
2016/17 Winter
Graham Bacon
Quivers
John Dudley
Maldon FC
2016
James Wright
Queen Victoria
Terry Eden
Royal Oak Nomads
2015/16 Winter
James Wright
Queen Victoria
John Dudley
Maldon FC
2015
John Abbott
Dubonnet Drifters
John Dudley
Maldon Town FC
2014/15 Winter
James Wright
Queen Victoria
John Dudley
Maldon Town FC
Steve Jones
Dubonnet Drifters
2014
James Wright
Queen Victoria
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
2013/14 Winter
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
Terry Eden
Royal Oak Nomads
John Dudley
Maldon Town FC
2013
James Wright
Queen Victoria
Danny McIntyre
Dubonnet Drifters
2012/13 Winter
John Dudley
Maldon Town FC A
Danny McIntyre
Anchor Rovers
2012
John Dudley
Lamby's A
Danny McIntyre
St Mary's
Carl Kingsford
MundonWhiteHorseA
2011/12 Winter
James Wright
Queen Victoria A
John Dudley
Riverside
2011
Mick Cain
Ship & Anchor
James Wright
Queen Victoria A
2010/11 Winter
Mick Cain
Ship & Anchor
John Dudley
Riverside
2010
Graham Bacon
Rivers Club
Mick Cain
Ship & Anchor A
2009/10 Winter
James Wright
Queen Victoria
John Dudley
Royal Oak
2009
Graham Bacon
Rivers Club
John Dudley
Royal Oak
Mick Cain
Ship & Anchor A
2008/09 Winter
James Wright
Queen Victoria
Mick Cain
Ship & Anchor
2008
Mick Cain
Ship & Anchor
James Wright
Queen Victoria
Tom May
Kings Head A
2007/08 Winter
James Wright
Queen Victoria
Mick Cain
Ship & Anchor
2007
James Wright
Queen Victoria
Mick Cain
Ship & Anchor
2006/07 Winter
Mick Cain
Ship & Anchor
James Wright
Queen Victoria
2006
James Wright
Queen Victoria
Mick Cain
Ship & Anchor
2005/06 Winter
James Wright
Queen Victoria
Mick Cain
Ship & Anchor

Captains Trophy Division 2

Season
Winner's Name
Team
Runner Up
Team
2017
Paul Walker
Borough Arms
Shaun Brewster
Hatfield Peverel VH
2016/17 Winter
Paul Walker
Borough Arms
Craig Nice
Mundon Drifters
2016
Graham Bacon
Quivers
Steve Darkins
Ship & Anchor
2015/16 Winter
Paul Walker
Borough Arms
Graham Bacon
Quivers
2015
Mark Harvey
The Norton
Danny Buckley
Queens Head D'Arcy
2014/15 Winter
Paul Walker
Borough Arms
Adam Mitchell
Mundon Drifters
Gary Young
Welcome Sailor
2014
Danny Buckley
Queens Head
Adam Mitchell
Mundon Drifters
2013/14 Winter
Paul Walker
Borough Arms
Adam Mitchell
Mundon Drifters
2013
Paul Walker
Borough Arms
Sharon Collins
MundonWhiteHorseB
2012/13 Winter
Sam Lepley
Mundon White Horse B
Guy Le Goupillot
The Old Ship
2012
Tom May
Queens Head B
Phil Rayment
Swan Lt Totham
2011/12 Winter
Tom May
Queens Head B
Clay Westwood
Cricketers
2011
Clay Westwood
Cricketers
Shaun Frostick
White Horse Maldon
2010/11 Winter
Carl Kingsford
Mundon White Horse A
Daniel Haylock
Royal Oak B
2010
Carl Kingsford
Mundon White Horse A
Clay Westwood
Cricketers
2009/10 Winter
Rob Wood
Rivers Club
Clay Westwood
Cricketers
2009
Roy Fisher
Ship & Anchor B
Robert Spooner
Maltsters
2008/09 Winter
Robert Spooner
Maltsters
Steve Barwick
Swifts B
Shaun Frostick
Cups A
2008
Graham Bacon
Rivers Club
Mick Crew
Royal Oak
2007/08 Winter
Graham Bacon
Rivers Club
Mick Crew
Royal Oak

Captains Trophy Division 3

Season
Winner's Name
Team
Runner Up
Team
2017
Craig Nice
Mundon Drifters
Jeff Swanson
Oakadians
2016/17 Winter
Leon Griffiths
Maldon Golf Club
Garry Cole
Carpenters Arms
2016
Leon Griffiths
Maldon Golf Club
Shaun Brewster
Hatfield Peverel VH
2015/16 Winter
Garry Cole
Carpenters Arms
Les Bence
Compasses
2015
Lee Stafford
The Ship
Steve Barwick
Carpenters Legends
2014/15 Winter
Garry Cole
Carpenters Arms
Lee Stafford
The Ship - Tiptree
2014
Gary Young
Welcome Sailor
Lee Stafford
The Ship - Tiptree
     
Gary Cole
Carpenters
2013/14 Winter
Gary Young
Welcome Sailor
Kevin Munson
Kings Head
2013
Kevin Munson
Kings Head
Darren Walter
Maldon White Horse B
2012/13 Winter
Mike Dodd
Carpenters B
Lawrence Reeves
Royal Oak
Richard Hingston
Swan Maldon
2012
Paul Walker
Borough Arms
Alan Cookson
Anchor Tiptree
Guy Le Goupillot
The Old Ship
2011/12 Winter
Phil Rayment
Beckingham Bell
Paul Walker
Borough Arms
2011
Daniel Haylock
Royal Oak B
Tom May
Queens Head B
Tom Cole
Carpenters B
Paul Walker
Borough Arms
2010/11 Winter
Tom May
Queens Head B
Kenny Kerr
Maldon Golf Club
2010
Rickey Jauncey
Royal Oak A
Sharon Collins
Mundon White Horse B
2009/10 Winter
Carl Kingsford
White Horse A
Shane Everitt
Royal Oak A
2009
Carl Kingsford
White Horse A
Mick Reynolds
Borough Arms
Wayne Cooch
Round Bush
Terry Pratt
Latchingdon FC A
Martin Shaw
Latchingdon FC B

Inter-League Challenges

Season
Winning Team
Score
Score
Team
2017
Maldon & District
16
11
Tendring & District
2016
Tendring & District
21
10
Maldon & District